Новини

Над 130 деца боядисаха великденските яйца в двора на митрополитския храм в Пловдив

   На 13 април, Велики Четвъртък, за 14-а година с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай дворът на митрополитския храм „Св. вмчца Марина” се изпълни с деца, дошли да изпълнят стародавната и обичана традиция - боядисване на великденските яйца.
Инициативата бе организирана от Културно-просветния отдел на Пловдивска митрополия съвместно с Българския червен кръст. Повече от 130 деца, които изучават Религия- Православие като свободноизбираем предмет в своите училища, се отзоваха на поканата на Пловдивска митрополия, въпреки че са във Великденска ваканция.
Най-много бяха учениците от СУ „Св. Константин-Кирил Философ“, ОУ „Кочо Честеменски“, ОУ „Елин Пелин“ и ОУ „Свв. Кирил и Методий“. Да споделят радостта от боядисването на яйцата за Празника на празниците – Великден, бяха дошли и деца от Кризисен център „Княгиня Мария-Луиза", деца в неравностойно положение и такива със специални образователни потребности. Лично архипастирят на Пловдивска епархия посрещна децата в двора на храма "Св. Марина" и заедно казаха молитвата „Отче наш...”.
Владиката се обърна с вдъхновено слово, в което разясни смисъла на древния обичай по боядисването на яйца, и разказа чудото със св. Мария Магдалена и червеното яйце.
Ученици от СУ „Св. Константин-Кирил Философ“ и „Княгиня Мария-Луиза“ изпълниха кратка програма със стихчета и песнички, с които поздравиха Владиката и присъстващите.
С голям ентусиазъм и искрено удоволствие всички дечица боядисаха общо над 500  великденски яйца. Високопреосвещеният митрополит Николай помогна на малчуганите при боядисването, раздаде на всяко дете лакомства, подаръци и по едно червено яйце с благословението да са здрави и силни, и винаги да носят радост и щастие, както зараждащият се от яйцето нов живот.

Последование на Жениха на Велики Понеделник в Пловдив

  На 10 април вечерта, когато се отслужва Утринно богослужение, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи Последованието на Жениха в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив, с което започнаха богослуженията за Страстната седмица.

Последованието се нарича така, защото първото песнопение започва с думите „Се Жених грядет” („Ето, Женихът идва”). Сюжетът на тропара е от Господнята притча за 10-те девици (Мат. 25:1-5). Съучастваха в богослужението: Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, архимандрит Максим, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Виктор Христев, храмовото духовенство, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Всички бяха във великопостно облачение, съответстващо на чувството на скръб и дълбоко покаяние през Страстната седмица. 

Песнопенията, умилително изпяти от митрополит Николай, духовниците и митрополитския хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев, се редуваха с четива за добродетелния Йосиф, продаден от братята си като роб в Египет, и безплодната смоковница, прокълната от Господа и изсъхнала. 

Йосиф се счита за предобраз на Господ Иисус Христос, тъй като и Спасителят, подобно на продадения за 20 сребърника от братята си Йосиф, бил намразен от еднородните Му юдеи, предаден на езичници, измъчван и наказан заради чужди грехове. Изсъхналата смоковница символизира еврейската Синагога, осъдена от Господа заради безплодието си, както ще бъде осъден и всеки човек, лишен от добродетели и духовни плодове.

При запяването на “Чертог Твой вижду...” от светия Олтар бе изнесена иконата с образа на Страдащия Спасител с трънен венец, която след скръбно-тържествена обиколка бе поставена в средата на храма за поклонение.

Високопреосвещеният митрополит Николай, всички духовници и боголюбивите миряни след третото изпяване на светилния “Ето Женихът идва..” се поклониха пред иконата на Жениха.

Снимки

Неделя Вайя в Пловдив

  На големия Господски празник Вход Господен в Йерусалим Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави Aрхиерейската света Литургия в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив.

С владиката съслужиха: Преосвещеният Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската света обител и Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов - Ректор на ПДСиА „Свв. Кирил и Методий“, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, храмовото духовенство и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

В този празничен ден храмът се изпълни с миряни, пристъпили прага на дома Господен с върбови клонки в ръце и с много радост, вяра, надежда и любов в душите си.

На богослужението присъстваха също: кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, командирът на Съвместното командване на специалните операции ген.-майор Явор Матеев и съпругата му полк. Невяна Митева, бригаден генерал Маргарит Михайлов – командир на 61-ва Стрямска механизирана бригада, архонтът на Пловдивска митрополия г-н Георги Гергов и съпругата му г-жа Вили Гергова, проф. Стоян Денчев - ректор на  Университета по библиотекознание и информационни технологии, държавни и общински служители, общественици.

С едно сърце и уста всички изповядаха Символа на вярата и казаха Господнята молитва „Отче наш”.

В края на светата Литургия архипастирят на Пловдивска епархия се обърна към присъстващите с вдъхновено слово за празника и призова в тази Велика Страстна седмица да бъдем със Спасителя Христос и да изживеем в мир с душите си и любов помежду си Христовото Възкресение.

Пловдивският митрополит Николай честити имения ден на кмета на Пловдив г-н Здравко Димитров, генерал-майор Явор Матеев и бригаден генерал Маргарит Михайлов. Владиката им поднесе в дар дърворезбовани иконостаси с образите на Спасителя Христос и св. Богородица за благословение и в израз на благодарност за тяхната всегдашна отзивчивост и съпричастност към църковното дело.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки

Пловдивският митрополит Николай прие Негово Превъзходителство посланика на Гърция в България г-н Алексиос Либеропулос

  На 5 април 2023 г. Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай прие новия посланик на Република Гърция в България Негово Превъзходителство г-н Алексиос Мариос Либеропулос.

Официалната среща се състоя в приемния салон на Митрополитския дом.

Заедно с владиката високия гост посрещнаха Викарните епископи Арсений Знеполски и Висарион Смолянски, архимандрит Максим и митрополитският дякон Ангел Ангелов.

Посланикът изрази своето уважение към Българската православна църква, сподели впечатленията си от посещението си в Пловдив и изрази надежда, че взаимоотношенията между двете страни и народи ще останат все така добри.

Негово Високопреосвещенство от своя страна благопожела на Г-н посланика успешна мисия по време на мандата му и поднесе за молитвен спомен и благословение дърворезбована икона триптих с образите на Господ Иисус Христос, Света Троица, Света Богородица и Св. Николай, а също и фотоалбум с ценни български икони.

Негово Превъзходителство посланик Либеропулос пък подари на владиката албум със старинни икони на гръцки зографи в България.

Снимки

Празник на св. Богородица "Златна ябълка"

  В петък на Петата седмица от Великия пост светата Православна църква е отредила да бъде отслужено Малко повечерие с канон към  Пресвета Богородица и целия Богородичен акатист. Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави последованието в храм „Успение Богородично“ в кв. Горни Воден на Асеновград.

Пред чудотворната икона  на Света Богородица "Одигитрия", или по-известна у нас като „Златна ябълка”, първата статия от Богородичния акатист прочете ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов, втората – архимандрит Максим, третата – Преосвещеният Знеполски епископ Арсений, а четвъртата – Високопреосвещеният митрополит Николай.  

Да благодарят за безкрайната милост на Пресвета Богородица, да прославят Небесната Владичица и се поклонят на иконата с Нейния чудотворен образ, в храма се стекоха десетки боголюбиви християни, които съучастваха с молитви в богослужението. Красивите химни в прослава на Божията Майка изпълниха всички с огромна духовна радост.

На следващия ден, Акатистна събота, в Богородичния храм Високопреосвещения митрополит Николай възглави и св. Литургия в съслужение с викарните епископи Знеполски Арсений и Смолянски Висарион.

Храмът се оказа малък с множеството богомолци дошли от различни краища на България, за да се поклонят пред чудотворната икона на св. Богородица. След Великия вход митрополит Николай ръкоположи за свещеник дякон Георги Георчев. Владиката се обърна към о. Георги с отечески напътствия за служението му като свещеник и с архипастирски слова към богомолците за значението на Божията Майка в нашия живот, за Нейната помощ и закрила, и чудесата, случващи се пред светата икона в този храм.

Празничната архиерейска света богослужба завърши с многолетствие за българския народ и присъстващите в храма вярващи, възгласено от митрополитския протодякон отец Илиян Александров.

Снимки от Малко повечерие с Богородичен канон и акатист
Снимки от Архиерейска света Литургия