Новини

Възнесение Господне (Спасовден) в Пловдив

   Четиридесет дни след Възкресение Христово светата Православна Църква чества големия Господски празник Възнесение Господне.

На 24 май в навечерието на празника с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита, възглави Празничната архиерейска вечерня с петохлебие в храм „Св. Възнесение Господне“ в Пловдив.
На следващата сутрин Високопреосвещеният митрополит Николай възглави архиерейската св. Литургия в едноименния храм.

С владиката съслужиха: Величкият епископ Сионий – игумен на Троянската и Бачковската свети обители, Знеполският епископ Арсений, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Георги Славчев и свещеноиконом Петър Хубенов – членове на Епархийския съвет, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, председателят на храма ставрофорен свещеноиконом Василий Кашоров, свещеници от града, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

По време на светата Литургия, веднага след Великия вход архипастирят на Пловдивска епархия ръкоположи за свещеник дякон Иван Найденов. „Достоин!“ – прозвуча силно и радостно в храма. В архипастирското си наставление към новоръкоположения свещеник Владиката изтъкна висотата и отговорността на свещеническото служение.

Домът Божий беше изпълнен с боголюбиви християни. Сред присъстващите на богослужението бяха кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, командирът на Съвместното командване на силите за специалните операции генерал-майор Явор Матеев, директорът на Народната библиотека „Иван Вазов“ г-н Димитър Минев, общински и държавни служители, общественици.

Всички с една уста и сърце казаха Господнята молитва "Отче наш". Някои от присъстващите пристъпиха към св. Причастие.

В края на св. Литургия Високопреосвещеният митрополит Николай се обърна към народа с архипастирско слово за празника.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки от Празнична вечерня с петохлебие

Снимки от Архиерейска света Литургия

24 май в Пловдив

  24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. Денят, в който отдаваме всенародната си почит към великото дело на светите равноапостолни братя Кирил и Методий, създатели на нашата култура.

По този повод Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи благодарствен молебен пред паметника на Свв. Кирил и Методий в двора на Хуманитарната гимназия, носеща името на светите братя в град Пловдив за всички учащи, учащи се и радетели за духовната просвета на народа ни.

С Владиката съслужиха: Преосвещените епископи Арсений Знеполски и Висарион Смоленски - викарии на митрополита, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов – ректор на ПДСиА „Свв. Кирил и Методий“, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеници от града и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни митрополитският хор "Св. ап. Ерм" с диригент протопсалт Георги Радев.

На молебена присъстваха: кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, командирът на Съвместното командване на специалните операции ген.-майор Явор Матеев, областният управител на Пловдивска област г-н Ангел Стоев, председателят на Общинския съвет г-н Александър Държиков, народните представители г-н Радомир Чолаков и г-н Иван Петков, зам.-кметовете на Пловдив г-н Пламен Панов и г-н Стефан Стоянов, ректорите на Медицинския университет проф. д-р Мариана Мурджева, на АМТИИ - проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак, на Аграрния университет - проф. д-р Христина Янчева, на Университета по хранителни технологии - проф. д-р Пламен Моллов, кметът на район „Централен“ г-н Георги Стаменов, кметът на район „Тракия“ г-н Костадин Димитров, общински съветници, държавни и обществени служители, учители и просветни дейци, общественици и граждани.

В края на молебена Високопреосвещеният митрополит Николай се обърна към народа с архипастирско слово за празника.

„Народът ни бе благословен да не живее в смъртната сянка на тъмнината, и на невежеството, а да получи незалязващата светлина на Богопознанието и това благодарение на Бога, на Който всяка година от 1851 г. до ден днешен народът благодари за Неговия спасителен промисъл към нашето отечество. 24 май е най-българският празник. Според мен това е националният празник на България. Това е празник, който сам Бог е посочил народът ни да празнува. Защото този празник не е свързан с интереси на чужди държави. Този празник си е наш и ако нещо ние, българите, можем и трябва да твърдим и отстояваме, че е наше и само наше - това е славянската писменост. Нещо, с което ние трябва да се гордеем пред целия свят – че и ние сме дали на света книга да чете“, каза Владиката.

Празничният молебен завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

След като бяха поднесени венци пред паметника на първоучителите - светите братя Кирил и Методий, митрополитът, кметът, генералът и духовниците застанаха начело на тържественото шествие, в което се включиха всички официални гости, дейци на културата и просветата, преподавателите и хиляди ученици от всички пловдивски училища. Под звуците на "Върви, народе възродени" шествието премина радостно по Главната улица на града.

Снимки

Празник на Св. равноапостолни Константин и Елена в Пловдив

  На 21 май Светата Православна Църква почита светите Велики царе и равноапостоли Константин и Елена. В навечерието на празника с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, отслужи Празнична вечерня с петохлебие в храма, посветен на св. св. Константин и Елена в старинния Пловдив.

На другата сутрин Архиерейската света Литургия в храма бе възглавена от Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай. С владиката съслужиха: архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Петър Хубенов – председател на храма, свещеници от града и митрополитският протодякон Илиян Александров.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

Преди началото на Литургията владиката пострига Стоян Костадинов, Теодор Попов, Михаил Стойнев и Константин Рамадан за четци на Българската православна църква.

Множество миряни почетоха празника, като взеха молитвено участие в богослужбата. Сред тях бе и кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров.

В края на богослужението Високопреосвещеният митрополит Николай произнесе слово за празника, в което говори за особените заслуги към Христовата Църква на равноапостолния император Константин и подвига на блажена Елена. 

Архипастирят на Пловдивска епархия поднесе в дар икони с образа на светите равноапостолни Константин и Елена на дарителите на храма г-н Стоян Колев и г-н Ангел Стефанов.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки от Празнична вечерня с петохлебие

Снимки от Архиерейска света Литургия

Празник на Св. равноапостолни Константин и Елена в Пазарджик

  На 21 май светата Православна църква почита светите равноапостолни царе Константин и Елена, които са небесни покровители и закрилници на град Пазарджик. По традиция празникът на града започна с архиерейска света Литургия в едноименната църква в града, която на този ден отбелязва своя храмов празник.

На 21 май бе отбелязан празникът на светите равноапостолни императори Константин и неговата майка Елена, небесни покровители на град Пазарджик.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, богослужението бе възглавено от неговия викарий - Знеполският епископ Арсений.

В съслужение с архиерея бяха: свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Боян Кочев – архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия, храмовото духовенство, свещеници от Пазарджишка духовна околия и митрополитският дякон Ангел Ангелов.

Литургичните песнопения изпълни смесен хор с диригент г-жа Дорис Хофман.

Преди началото на богослужбата Викарният епископ пострига Мартин Грозданов от Пазарджик за четец на Българската православна църква.

По време на причастния слово за празника произнесе свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия.

След св. Литургия епископ Арсений заедно с кмета на града г-н Тодор Попов, областния управител на Пазарджишка област г-н Трендафил Величков, началника на Военното окръжие подп. Петър Петров, народния представител г-н Стефан Мирев и първенци на града поведоха традиционното литийно шествие до Централния площад, където архиереят отслужи благодарствен молебен, и поздрави жителите на града с празника на небесните им покровители.

Снимки

Пловдивска митрополия представи успехите в религиозното образование на конференция в Богословския факултет

kpo conf3 На 12 и 13 май 2023 г. с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, г-жа Недка Чолакова и г-н Ивайло Василев от Културно-просветния отдел (КПО) при Пловдивска митрополия взеха участие в конференцията „Религиозното образование в българското училище“, организирана от Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
На академичния форум те изнесоха доклад на тема: „Пловдивска света митрополия – партньор на училища в епархията в утвърждаване на учебния предмет „Християнство-Православие“, който беше посрещнат с голям интерес от участниците.
Докладчиците представиха многогодишния опит на КПО в организиране на масови мероприятия с участие на много ученици от училища в епархията, който беше онагледен с богат филмов материал. В доклада бе изтъкната ролята на митрополията в лицето на Негово Високопреосвещенство митрополит Николай за подпомагане на този вид обучение, подчинено на следните цели:
1. Утвърждаване на Пловдивска света митрополия като партньор и инициатор на мероприятия, стимулиращи религиозно-познавателната активност у учениците в различни училища в епархията ни, където се изучава Християнство – Православие;
2. Подпомагане на учителите, преподаващи Християнство – Православие в усъвършенстване и обогатяване на православно-педагогическата им компетентност в духа на съвременното образование и стандарти, заложени в Учебните програми на МОН;
3. Преодоляване на негативни нагласи на родители и общественост към това обучение чрез използване на различни форми за популяризиране и запознаването им със същността му.
За тяхното реализиране бе изтъкната работата на митрополията в следните направления и дейности:
1. Безплатно снабдяване на всички ученици и учители с необходимите учебници, учебни тетрадки, помагала и литература с духовно съдържание и издаване на собствени помагала:
- „Методическо помагало за учителите по Религия“
- „Драматизации в помощ на учителите по Религия“
2. Организиране на масови инициативи с участие на ученици от различни училища в епархията.
Едно от значимите постижения е организирането на конкурс за написване на стихотворение, разказ, рисунка, посветен на християнския празник „Въведение Богородично – Ден на християнското семейство“. През деветте години, в които се организира и провежда, са участвали около 2000 ученици от цяла България, и по този начин се превърна в национален конкурс. А изданието му през 2022 година бе и международно.
Аудиторията беше впечатлена от двете детски предавания, подготвени от КПО и Пловдивската православна телевизия. Това са "Духовни пътеки", което се излъчва всяка сряда, събота и неделя от 15 часа, и "Малки крачки към Божията светлина", което ще се излъчва всяка вечер между 19:30 и 20:00 часа. Тези предавания нямат аналог в медийното пространство у нас, защото водещи и участници в него са ученици, изучаващи предмета „Християнство-Православие“ в различни училища на епархията.
3. Вероучителни лагери за желаещи групи ученици на пълна издръжка на Пловдивска св. митрополия в манастирите „Св. св. Кирик и Юлита“ край Асеновград и „Св. св. Козма и Дамян“ край гр. Куклен, които разполагат с прекрасна материална база.
4. Благотворителни базари, духовни работилници и много други;kpo conf2
В резултат на целенасочената работа трайна е налице положителна тенденция на увеличаване брой на обхванатите ученици от този вид обучение до 4500.
Отговорите на родители от проведени с тях анкети потвърждават благотворното влияние и необходимостта от този вид обучение, което има място в българското училище, защото то дава на учениците друг подход в решаването на различни житейски ситуации, подпомага ги в личностното им израстване, формира у тях духовно-нравствени добродетели; учи ги на човечност и вяра.
Конференцията бе открита с приветствено слово на Негово Светейшество патриарх Неофит към участниците в конференцията, което бе прочетено от Ловчанския митрополит Гавриил.
В конференцията взеха участие преподаватели от Богословския, Православно-богословския факултет на Великотърновския университет, директори на училища, учители по религия и експерти по религия към МОН.
Представени бяха доклади, засягащи различни аспекти на обучението по религия в българското училище и споделени добри практики в сферата на религиозното образование.