Новини

Опело Христово в катедрален храм "Успение Богородично" град Пазарджик

"О, велика и ужасна гледка днес се вижда! Тоз, що извор на живота е, смърт прие, като всички искаше да оживи!" (из Опело Христово).

dsc02056Всяка година на вечерното богослужение на Велики петък в храмовете на светата Православна църква се отслужва последованието на Опело Христово. Събрани около светата Плащаница, символизираща положеното в гроба и покрито с погребални завивки тяло на нашия Господ Иисус Христос, вярващите отправят своите молитви към животочната Лоза, източила нам вино за спасение.

В този най-тъжен в историята на човечеството ден, когато творението вдигна ръка срещу своя Творец, с благословението на Пловдивския митрополит Николай последованието в катедралата на гр. Пазарджик беше отслужено от Константийския епископ Яков – викарий на Пловдивския митрополит и архиерейски наместник на Пазарджик. С него съслужиха прот. Боян Кочев, енорийският свещеник от катедралата свещ. Спас Дичев и дякон Николай Ангелчов.

dsc02061В отредения момент след изпяването на канона всички се събраха около плащаницата с изобразеното мъртво тяло на нашия Господ Иисус Христос, за да благодарят за Неговата жертва и да въздадат слава на Христовите страдания и кръстна смърт, с които Той победи смъртта. Съгласно решение на Светия Синод тази година бе нарушена благочестивата традиция за поклонение и целувание на светата Плащаница, поради което вярващите й отдаваха почит с поясен поклон. Въпреки това сърцата на всички се изпълниха с умиление и печал от затрогващите стихове на Опелото, но едновременно с това и с предпасхалната радост от Христовото Възкресение.

dsc02119След Великото славословие свещениците понесоха светата Плащаница с литийно шествие около храма. Печалният звън на църковните камбани и умилителното пеене съпровождаха траурната процесия, символизираща някогашното пренасяне и полагане в нов гроб на нашия Спасител. При завръщането си в храма Плащаницата беше издигната на високо и всички присъстващи минаха под нея, прекланяйки главите и сърцата си и просейки от Бога прощение на своите грехове, заради които се наложи Христос да пострада до смърт. При пеене на възкресния тропар "Когато слезе при смъртта, Животе безсмъртни, тогава умъртви ада с блясъка на Божеството; а когато и умрелите възкреси от преизподнята, всички небесни сили викаха: Животодателю, Христе Боже наш, слава на Тебе!" духовниците внесоха светата Плащаница в светия олтар и след като обиколиха три пъти светия Престол, я положиха върху него.

dsc02131Накрая епископ Яков благодари на нашия Господ Иисус Христос за това, че ни доведе до тези благодатни дни, в които стоим на прага на нашето спасение, когато Господ слиза в ада, за да изведе от там душите на праведниците и чрез Своето Възкресение ни дарува вечен живот. Архиереят благодари на богомолците за тяхната молитвена подкрепа и за това, че с делата си показаха, че са ученици Христови, спазвайки с благоприличие призивите на светата Църква. Той отчете, че нашите сърца не могат да стоят далече от Бога и затова се събрахме, щото да молим нашия Господ да спаси всички и да ни избави от всяко зло. Владиката припомни, че след Своята жертва Господ ни остави и Своето Тяло и Своята Кръв, та вкусвайки, ние да можем да достигнем до Него – нашия Изкупител. „Всичко е притихнало – завърши архиереят, - защото тялото на нашия Господ лежи безжизнено! Дори небесата са притихнали, ангелското войнство е притихнало, dsc02145в очакване на най-великата вест, която небесната Църква е известила на земната – че Христос е възкръснал! Че Той чрез Своята смърт победи смъртта! Нека тази вечер да си отидем в домовете, да притихнем и ние в очакване на Възкресението на нашия Спасител, да молим чрез него да се разпръснат всички поднебесни сили, да се разпръснат всички болести! И така да победим и този невидим наш враг, който се мъчи да ни отдалечи от Бога“.

Накрая епископ Яков преподаде архипастирския благослов на митрополит Николай и от негово име благопожела нищо да не помрачава Възкресението на нашия Спасител.

Последование на 12-те евангелия в катедрален храм "Успение Богородично" град Пазарджик

dsc01950"Днес виси на дърво Този, Който надвеси земята над водите; с венец от тръни се увенчава Този, Който е Цар на ангелите; в лъжлива багреница се облича Този, Който облича небето с облаци, плесница приема Този, Който в Йордан освободи Адам; с гвоздеи се приковава Женихът църковен; с копие се пробожда Синът на Дева. Покланяме се, Христе на Твоите страдания. Покланяме се, Христе на Твоите страдания. Покланяме се, Христе на Твоите страдания. Покажи ни и славното Твое Възкресение!" /15 антифон/

При пеенето на този антифон вечерта на Велики четвъртък става изнасянето на Христовото Разпятие. Този трепетен момент е част от последованието на 12-те евангелия, които съдържат дванадесет откъса от Новия завет, разказващи за Христовите страдания.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай неговият викарий – Константийският епископ Яков възглави богослужението в катедралата на Пазарджик „Успение Богородично“. С архиерея съслужиха прот. Боян Кочев, служащият в храма свещ. Спас Дичев и дякон Николай Ангелчов.

dsc01955Един след друг духовниците прочитаха евангелските откъси, изобразяващи в сърцата на вярващите най-трагичните моменти от историята на човешкия род - богопредателството и Христовите страдания и кръстна смърт.

След изчитане на петото поред евангелие епископ Яков и служащите с него изнесоха в центъра на храма Христовото Разпятие и иконите на изпълнените с тъга Божия Майка и любимия Негов ученик. Всички сведоха виновни глави пред израненото заради нашите грехове тяло на безгрешния Христос и величието на Голготската Саможертва.

В края на службата епископ Яков се обърна към присъстващите и припомни, че Господ бе разпнат заради нашите грехове. Той обърна внимание на това, че благодарение на тази Христова Саможертва, ние днес очакваме Неговото Възкресение с изпълнени с печална радост сърца. Архиереят отчете, че за жалост тази година е по-тягостна от други, защото както Христос страдаше на кръста, така днес много наши братя и сестри страдат от налегналата ни болест, която е за вразумление и спасение. Владиката прикани в тази нощ, dsc01994когато небето е притихнало, когато плътта на нашия Господ виси на кръста, да кажем: „Господи, чуй молитвата ни и помилвай всички онези, които страдат, които боледуват, които са в изпитания! Дай им сили, да могат да преборят това препятствие и помогни ни и разпръсни всяко зло, та да можем с мир и любов в сърцата си да пребъдем до свършека на света, прославяйки Твоето свято име!“. Епископ Яков завърши с призива в смирение да преклоним сърцата си и да сведем глави пред Разпятието и Христовата жертва и да не се помрачават сърцата и душите ни, изживявайки отново Неговото славно Възкресение.

Накрая владиката преподаде благословението на Пловдивския митрополит Николай над всички.

Съобщение

Братя и сестри,  богослуженията от митрополитския ни храм „Св. вмчца Марина“ се излъчват всекидневно по Пловдивската Православна телевизия, в интернет страницата и в You Tube канала на Пловдивска св. митрополия. Те могат да бъдат проследявани от вкъщи, предвид епидемиологичната ситуация в страната и санитарните изисквания.

Христос Бог да ни удостои в тези дни на тежко изпитание да бъдем верни и смирени Негови следовници, Негови свидетели с дух, истина, със слова и дела.  Да бъдем заедно в молитвата в тези велики дни на Христовите страдания и Възкресение.

Велик маслосвет в катедрален храм "Успение Богородично", град Пазарджик

dsc01889В четвъртия ден от седмицата на Христовите страдания – Велики четвъртък, преди светата Литургия се полага отслужването на Светото тайнство Елеосвещение (маслосвет), предназначено за тежко болните чеда на светата Църква. В него болният получава от Бога благодатта на изцелението от душевните и телесни недъзи.

Предвид обявеното извънредно положение в страната и съгласно Окръжно разпореждане на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай от 6 април богослужебното последование беше преместено в навечерието на празника, на Велика сряда вечерта след Малкото повечерие.

dsc01892С благословението на митрополита в катедрален храм „Успение Богородично“ гр. Пазарджик Великият маслосвет беше отслужен от Константийския епископ Яков, викарен епископ на Пловдивския митрополит и архиерейски наместник на Пазарджик. С него съслужиха прот. Боян Кочев, енорийският свещеник в храма свещ. Спас Дичев и дякон Николай Ангелчов.

След като взе молитвено участие в полагащото се вечерно богослужение, епископ Яков застана в центъра на храма и ведно с духовниците и верния Божи народ издигна молитвата си към Подателя на всяко добро – нашия Господ Иисус Христос, измолвайки от Него телесно и духовно здраве за всички. Архиереят прочете полагащите се седем евангелски четива, спомнящи чудесните изцеления на неизлечимо болни и страдащи от тежки недъзи човеци, призовали на помощ всепобедната Христова помощ.

dsc01901Владиката благодари на Бога, че прие нашата молитва за телесно, а най-вече за духовно здраве на всички ни, та дълголетно да славим на земята нашия небесен Отец. Той призова Лекаря на душите и телата да даде утеха и сили на болящите и страдащите в този момент, да ги укрепи в изпитанията, та станали от болничния одър, да могат и те заедно с нас да прославят милостивия Бог. Архиереят издигна молитвата си и към небесната Царица – Пресвета Богородица, както досега, така и занапред, да продължи да се моли за нас и с широко разтворения си покров да бди над град Пазарджик и над всички градове и села.

Накрая владиката преподаде архипастирския благослов на митрополит Николай и още веднъж призова вярващите да спазваме всички предписания на Светия Синод и на правоправещия архиерей на богоспасаемата ни епархия предвид епидемиологичната обстановка в страната и опасността от заразяване.

Окръжно писмо на Св. Синод относно богослужебните последования за Велики Петък

Св. Синод на БПЦ - БП отново напомня и призовава своите верни чеда в тези дни на Христовите страдания да спазят стриктно всички епидемиологични изисквания на държавните власти, предвид опасността от заразяване и разпространение с коронавирус - COVID-19, като почтително и настоятелно Ви молим да се съобразите с предходните предписания на Св. Синод и във връзка с предстоящия Велики петък, разпореждаме:

Поклонението пред светата Плащаница от вярващите да става без тя да се целува, без да се докосва, без да се минава под нея, без да се раздават цветя и здравец, а с благоговейно прекръстване и поясен поклон да се извърши поклонението пред светата Плащаница.

Напомняме също, че поставянето на предпазни маски в храма и извън него е задължително, както и спазването на необходимото разстояние един от друг, като внимателно се следи то да не се нарушава.