Новини

Празнична вечерня в светата Баткунска обител

На 28 юни 2020 г. в Баткунската света обител "Св. ап. Петър и Павел" край с. Паталеница беше отслужена празнична вечерня по повод храмовия празник на манастира.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай  богослужението беше възглавено от Негово Преосвещенство Константийския епископ Яков, викарий на митрополита и игумен на манастира. В съслужение с него бяха прот. Боян Кочев, секретар на Пазарджишка духовна околия и манастирският брат йеромонах Йоаким. Молитвено участие в службата взеха свещ. Димитър Пеев, председател на храм „Св. Троица“ с. Братаница, свещ. Стоян Ковачев, председател на храм „Св. Георги“ с. Голямо Белово, монах Дамян и монахиня Домника.

В отреденото време на богослужението епископ Яков отслужи последованието на петохлебието, измолвайки Всеподателя Бога да преумножи Своята всепобедна благодат над обителта и нейните честни поклонници.

В края на вечернята епископ Яков благослови верния Божи народ и благодари за молитвената подкрепа. Той припомни как апостол Павел изпита Бога и изгуби своето телесно зрение, за да се сподоби с духовно и така да стане просветител на цялата вселена; как свети апостол Петър се отрече от своя Спасител, но с покаянието си заслужи място сред най-великите Божии угодници и стана краеъгълен камък на Христовата вяра. „Нима и ние не сме същите? – завърши владиката. – Нима и ние не изпитваме Бога, нима и ние не се съмняваме, нима и ние не се отричаме от Него, тръгвайки по житейските пътища и забравяйки за Него? Живеем в дори по-тежки времена – улисани в грижи, завладяни от поднебесни сили, особено младежите чрез интернет, така се възгордяваме, че мислим, че всичко държим в ръцете си, всичко управляваме и всичко зависи от нас. Но Бог е милостив и не забравя чедата Си. Той ни напомня, както на апостол Павел, да поспрем и се замислим, та да осъзнаем, че без Бога нищо не можем. И чак когато дойде едно такова вразумление от Бога, се сещаме да се обърнем, да призовем на помощ славното и страшно Божие име, щото Христос да ни помогне“.

Накрая архиереят призова да следваме примера на светите апостоли, да вървим по пътя на вярата и покаянието, да се вглеждаме в себе си и видим греховете си, да принесем малка жертва на пост, да заставаме пред иконата на Спасителя и да искаме прошка с думите: „Господи, като човек съгреших, Ти, като Бог ми помогни!“. „За тази малка жертва - увери владиката, - за това малко усилие, ние получаваме толкова много и тук, и в Царството Божие, стига само да се стремим да изкореним от сърцата си злобата, омразата, алчността, гневливостта и всяко зло, а да ги изпълваме с любов към Бога и ближния“.

Накрая епископ Яков благопожела да възрастваме по пътя, начертан от светите първовърховни апостоли Петър и Павел, по който минаха много светии и стигнаха до Царството Божие.

Владиката преподаде архипастирския благослов на Пловдивския митрополит Николай на всички присъстващи.

Снимки

Петровден в Пловдив

На 28 юни, в навечерието на празника на светите апостоли Петър и Павел, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений - викарий на Пловдивския митрополит, отслужи Празнична вечерня с петохлебие в храма, посветен на светите първовърховни апостоли в град Пловдив. 

На следващия ден, в едноименния пловдивски храм, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави светата Божествена Литургия.

С архиерея съслужиха: Преосвещените епископи Велички Сионий и Знеполски Арсений, архимандрит Висарион - архиерейски наместник гр. Смолян, йеромонах Максим, ставр. свещеноик. Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, председателят на храма ставрофорен свещеноиконом Тодор Тодоров, свещеници от града и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. 

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” под диригентството на протопсалт Георги Радев.

Храмът беше изпълнен с множество миряни, дошли да изпросят молитвеното застъпничество на светите първовърховни апостоли Петър и Павел, някои от тях пристъпиха към Светите Тайни Христови. Сред присъстващите бяха и кметът на града Здравко Димитров, генерал-майор Явор Матеев, народният представител Павел Шопов.

В края на светата богослужба архиереят се обърна към народа с архипастирско слово за живота и служението на честваните днес славни и всехвални апостоли Петър и Павел. Митрополит Николай пострига за иподякон Красимир Здравчев.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки 1

Снимки 2

Архиерейска св. Литургия по случай Рождеството на св. Йоан Предтеча в град Брацигово

На 24 юни с тържествена света Литургия бе отбелязано Рождеството на светия Предтеча и Кръстител Господен Йоан в храм „Св. Йоан Предтеча” в град Брацигово.

Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави архиерейската света Литургия в съслужение със Знеполския епископ Арсений - викарий на Пловдивския митрополит, архимандрит Висарион – архиерейски наместник на Смолянска духовна околия, йеромонах Максим, ставр. ик. Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноик. Любомир Траянов – архиерейски наместник на Пещерска духовна околия, свещеноик. Деян Стоенчев – духовен надзорник и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.                 

На св. Литургия присъства и кметът на Брацигово г-жа Надежда Казакова и кметът на Пещера г-н Георги Козарев.

В края на богослужбата архипастирят на Пловдивска епархия се обърна към народа със слово, като поздрави и множеството миряни по случай празника, в който Светата Църква изправя пред нас образа на най-великия измежду родените от жена, светия пророк Йоан, Предтеча и Кръстител Господен.

По-късно в двора на храма митрополит Николай извърши водосвет като поръси със светена вода всички присъстващи и се помоли за здравето и душевното спасение на жителите на Брацигово.

Снимки

2 Неделя след Петдесетница - на Всички български светии. Архиeрейска света Литургия в катедрален храм "Успение Богородично" град Пазарджик

Във 2 Неделя след Петдесетница Българската православна църква е отредила да се отдаде почит на Всички български светии – светите Божии угодници от българския род, отличавали се с благочестив живот, изповядвали в пълнота Христовата вяра и останали докрай предани на светото православие. Това е установено през 1954 година с решение на Светия Синод на БПЦ, когато от блаженопочившия Български патриарх Кирил е отслужена и първата литургия за празника в столичния храм "Свети Седмочисленици".

В този празничен ден в катедрален храм „Успение Богородично” гр. Пазарджик с благословението на Пловдивския митрополит Николай беше отслужена архиерейска света Литургия от Константийския епископ Яков - викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия. В съслужение с него бяха прот. Боян Кочев, енорийският свещеник в катедралата свещ. Любомир Чавдаров и дякон Николай Ангелчов.

Дошлите боголюбиви християни от сърце и душа благодариха, прославиха и възнесоха своите молитви към тези, които са просияли от нашия род през вековете, които са търсили с цялата си душа Бога и Неговото Царство и са се удостоили да застанат Нему отдясно. Много от богомолците пристъпиха към Светите Тайни и се причастиха с Тялото и Кръвта Христови, след като се бяха подготвили с усърден пост и молитва и бяха изповядали греховете си.

В края на литургията епископ Яков се обърна към присъстващите със слово за непоколебимата вяра и богоугодни дела на светиите от българския род, които с различни подвизи - пост, постоянство в молитвата, въздържание, страдания, мъченичество са достигнали до святост, която им е позволила да стоят пред Божия Престол и да се молят за всички нас. Затова владиката призова в днешния ден да издигнем очите и сърцата си към небесата и да призовем на помощ тях, Божиите угодници, в чиито вени е текла нашата кръв, защото и тяхното застъпничество за нас, техните потомци, е най-силно. Епископ Яков припомни накратко части от живота на едни от най-ярките светила на небосклона на българската святост като свети Иван Рилски, светите Баташки и Новоселски мъченици, света Петка Българска, света Злата Мъгленска. Архиереят призова да следваме техните дела, да се изпълваме с техните добродетели – вяра, смирение, кротост, търпение и т.н. и така да изпълним и ние закона Божий – да възлюбим Бога и да не правим на ближния онова, което не искаме на нас да правят, та да достигнем и ние до святост и придобием живот не земен, а небесен. Той измоли българските светии да пазят боледуващите, страдащите, сираците, вдовиците, да закрилят децата ни и да се молят за нас, да достигнем до познание на истината и любовта, да достигнем до спасение и придобием живот вечен.

Накрая епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Пловдивския митрополит Николай и от негово име честити празника на присъстващите, благопожелавайки им леки и спасителни пости.

Празникът завърши с многолетствие.

Снимки

Архиерейска св. Литургия в Пловдив

На 21 юни, 2 Неделя след Петдесетница на Всички български светии, с благословението на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита, възглави архиерейската св. Литургия в митрополитския храм "Св. вмчца Марина" в град Пловдив.

С архиерея съслужиха свещеноик. Деян Стоенчев и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни митрополитският хор "Св. ап. Ерм" с диригент протопсалт Георги Радев.

В празничния възкресен ден богомолният народ се събра в храма, за да отправи молитва към онези велики и  небесно просияли наши сънародници, причислени към светиите. Някои от присъстващите пристъпиха към Светото Причастие.

В края на богослужението епископ Арсений преподаде архипастирския поздрав и благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.