Новини

Освещаване на храм "Св. Георги" в с. Триводици

С нов храм, посветен на Св. великомъченик Георги, се сдоби богоспасяемата Пловдивска епархия на 7 ноември, 7-ма Неделя след Неделя подир Въздвижение.

Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай извърши чина на пълно освещаване на храм и възглави първата архиерейска света Литургия в новопостроения храм „Св. Георги”  в с. Триводици.

С владиката съслужиха: Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, йеромонах Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, ик. Василий Кашоров, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.    

Боголюбивите жители на селото присъстваха с радост и трепет на освещаването и първата св. Литургия в чакания много години нов Дом Господен. Сред тях бяха кметът на Община Стамболийски г-н Георги Мараджиев и кметът на село Триводици г-н Симеон Димитров.

В храма за първи път се чуха молитви и красиви песнопения, Символа на вярата и „Отче наш...”, което развълнува и просълзи мнозина от присъстващите християни.

В Светия престол бяха вградени частици от мощите на Св. Баташки мъченици, загинали за вярата.

Бялата риза, с която бе облечен владиката, бе разрязана на малки парченца, които бяха раздадени на всички присъстващи за благословение и спомен от благодатния миг на освещаването на храма. 

Негово Високопреосвещенство благодари на всички, които с труд и средства, с молитва, с морална и духовна подкрепа са спомогнали изграждането на храма. 

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки

Архангелова Задушница в Пловдив

На 6 ноември, Архангелова Задушница, Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай отслужи панихида пред паметника на опълченците и жертвите на Априлското въстание на Централни гробища в Пловдив. Командири и военнослужещи от Пловдивския гарнизон почетоха паметта на далите живота си за България въстаници, опълченци и войници.

С митрополита съслужиха: Викарните епископи Знеполски Арсений и Смоленски Висарион, йеромонах Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, свещеници от града и епархията, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. апостол Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

На панихидата присъстваха: командирът на Съвместното командване на специалните операции генерал-майор Явор Матеев, кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, командири на военни формирования от Българската армия, ветерани от резерва, членове на военно-патриотични организации и граждани.

„Вечная памет” огласи Централния гробищен парк на Пловдив.

Възпоменателната церемония завърши с полагане на венци и цветя пред Паметника на загиналите по време на Априлското въстание и на Руско-турската освободителна война.

Снимки

Панихида за приснопаметния Български Патриарх Максим в Пловдив

На 6 ноември 2021 година се навършиха 9 години от блажената кончина на приснопаметния Български патриарх и Софийски митрополит Максим.

По този повод в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив бе отслужена панихида от Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в съслужение с преосвещените викарни епископи Знеполски Арсений и Смоленски Висарион, йеромонах Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, свещ. Евгени Михайлов, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай произнесе прочувствено и трогателно слово за приснопаметния патриарх, за неговия живот, всеотдайно служение на Бога и на св. Църква.

 „Вечная памет” огласи митрополитския  храм „Св. вмчца Марина”.

Снимки

Награждаване с орден на Пловдивската света митрополия "Св. апостол Ерм" I-ва степен

На 1 ноември, Денят на народните будители, Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай удостои с орден „Св. апостол Ерм“ I-ва степен Председателя на Пловдивския Граждански клуб г-н Рашко Радомиров.

Най-високото отличие на Пловдивската света митрополия бе връчено на г-н Радомиров, а чрез него и на всички членове на Пловдивския Граждански клуб, за особени заслуги в живота, дейността и делото на Пловдивската епархийска църква.

На церемонията в официалния салон на Митрополитския дом присъстваха кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров и председателят на Общинския съвет г-н Александър Държиков, както и редица членове на Гражданския клуб, сред които г-н Тодор Петков, г-н Жорж Трак, г-н Димитър Райчев, г-жа Мария Капон и други.

Духовното тържество бе украсено с песнопенията на митрополитския хор „Св. апостол Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

„Истински будители и възрожденци на правдата, на историческата истина са членовете на Пловдивския Граждански клуб под председателството на г-н Рашко Радомиров, внесли предложение на удостояването на Гаврил Кръстевич посмъртно със званието Почетен гражданин на Пловдив“, каза в приветствието си владиката.

Митрополит Николай допълни, че високо цени техния труд, християнско и родолюбиво съзнание, и най-високият орден им се връчва в знак на признателност и уважение единодушно от освещения клир и божия народ на Пловдивската епархия чрез решението на Пловдивския Епархийски съвет.

В отговор г-н Рашко Радомиров каза:

"Имам високата чест и удоволствието от името на Управителния съвет и на членовете на Пловдивския Граждански клуб със 128-годишна история да изразя нашите най-искрени и сърдечни благодарности. Вярвам, че това е оценка за нашата родолюбива и благотворителна дейност, за усилията ни да възкресим паметта и да отдадем заслуженото на дейците, посветили себе си със сили и средства за преуспяването на богоспасяемия ни древен и вечен Пловдив, и неговите жители.

Искам да Ви уверя, Ваше Високопреосвещенство, че оценявам по достойнство и с благодарност този акт на внимание към Пловдивския Граждански клуб и към мен като негов председател, и с готовност ще бъдем съпричастни към богоугодните дела на Светата Пловдивска митрополия“.  

Многолетствие провъзгласи митрополитският протодякон Илиян Александров.

Снимки

Празник на св. безсребреници и чудотворци Козма и Дамян Асийски в Кукленския манастир

 На 1 ноември Православната църква почита паметта на светите безсребреници и чудотворци Козма и Дамян Асийски.

По този повод Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай възглави архиерейската света Литургия в манастира „Свв. Козма и Дамян“ край град Куклен.

С владиката съслужиха: Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, йеромонах Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовeн надзорник, свещеници от епархията, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор "Св. ап. Ерм" с диригент протопсалт Георги Радев.

Десетки поклонници се стекоха в този ден в Кукленската света обител с благоговение и молитва към Всеподателя Бога и светите безсребреници и чудотворци Козма и Дамян Асийски, и се поклониха пред частицата от светите им мощи, които се покоят в манастирския храм.

На богослужбата присъстваха също кметът на град Куклен г-жа Мария Белчева и председателят на Общинския съвет г-жа Елена Филева.

След светата Литургия по стародавна традиция с литийно шествие всички се отправиха към аязмото на манастира, където архипастирят на Пловдивска епархия отслужи водосвет пред чудотворните образи и частицата от светите мощи на светите безсребреници, чудотворци и лечители Козма и Дамян.

Митрополит Николай произнесе вдъхновено слово за дивните божии угодници Козма и Дамян - целители на човешките недъзи.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки