Новини

Ивановден в Хасково

На 7 януари Св. Православна Църква чества най-големия сред родените от жена, светия пророк, Предтеча и Кръстител Йоан. По повод празника Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави Архиерейска света Литургия в катедралния храм „Успение Богородично“ в град Хасково.

В съслужение с архиерея бяха: йеромонах Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев  - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, ставрофорен свещеноиконом Георги Тодев - архиерейски наместник на Хасковската духовна околия и председател на храма, свещеници от града и околията, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор ”Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

Камбанният звън от рано събра благочестивите християни в храма, където да изпросят небесната закрила на определения за велико служение на Всевишния още преди Неговото раждане Господен Предтеча Йоан.

Сред богомолците бяха градоначалникът на Хасково г-н Станислав Дечев, председателят на Общинския съвет г-жа Таня Захариева, командирът на Военното формирование 52 740 подп. Светослав Годинов и представители на общинската власт.

По време на богослужбата архипастирят на Пловдивската епархия пострига за четци на Българската православна църква Димитър, Теодор, Делчо, Гинчо, Здравко, Александър и Димитър, които от днес имат благословение да четат и пеят на клира, а също така и да помагат на свещенослужителите по време на богослужение. 

Божият народ, изпълнил храма, с едно сърце и една уста изповяда Символа на вярата и каза Господнята молитва „Отче наш...”.

В края на светата Литургия Високопреосвещеният митрополит Николай се обърна към боголюбивите миряни с вдъхновено слово, като ги поздрави с празника в чест на светия пророк и Кръстител Йоан и по повод 144-та годишнина от Освобождението на Хасково.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки

Богоявление в Пловдив

На 6 януари, в деня на великия Господски празник Богоявление Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай освети пред катедралния храм "Успение Богородично" в Пловдив бойните знамена на поделенията от Пловдивския гарнизон и отслужи Велик Богоявленски водосвет край река Марица.

В съслужение с архиерея бяха: Величкият епископ Сионий – игумен на Троянския и Бачковския манастири, Знеполският епископ Арсений – викарий на Пловдивския митрополит, йеромонах Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел на Пловдивска митрополия,  свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник,  свещеници от града и епархията, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

Сред присъстващите на празника бяха: кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, командирът на Съвместното командване на специалните операции генерал-майор Явор Матеев, председателят на Общинския съвет г-н Александър Държиков, народният представител г-н Радомир Чолаков, зам.-кметът на Пловдив г-н Тодор Чонов, кметът на район „Централен“ г-н Георги Стаменов, кметът на район „Северен“ г-н Стоян Алексиев, държавници, представители на общинската власт и множество граждани.

След като благослови знамената и воините от строените представителни роти, митрополитът, официалните лица и миряните се отправиха в тържествено литийно шествие, което премина по улиците на Пловдив от катедралния храм „Успение Богородично” до брега на Марица, предвождано от военния духов оркестър на ВВС.

От целия град при тържествено биене на камбаните хората се стичаха към водите на реката, както преди почти две хиляди години вестта за явяването на Господния Кръстител на река Йордан привличаше народа натам.

На брега архипастирят на Пловдивска епархия отслужи Велик Богоявленски водосвет и извърши ритуала по хвърлянето на кръста в реката. Тази година той бе изваден от 28-годишния военнослужещ в СКСО на БА Димитър Налбантов от село Искра.

Духовният празник завърши с многолетствие, провъзгласено от протодякон Илиян Александров.

Снимки

Богоявление в Кърджали

На 6 януари - Богоявление, Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай отслужи Велик Богоявленски водосвет в Средновековния манастир "Св. Йоан Предтеча" в град Кърджали и освети воинските знамена на Пловдивския гарнизон.

С владиката съслужихa: Преосвещеният Знеполски епископ Арсений - викарий на митрополита, йеромонах Максим, свещеноиконом Николай Величков  и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

На богоявленския празник присъстваха: кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, командирът на Съвместното командване на специалните операции ген. Явор Матеев,  г-жа Цвета Караянчева, общественици, представители на светската власт и множество граждани.

Преди началото на Великия водосвет на тържествена церемония Негово Високопреосвещенство митрополит Николай благослови и освети бойното знаме на представително формирование от силите за специални операции на Българската армия.  Архипастирят на Пловдивската епархия поръси с богоявленска вода строените христолюбиви воини и техните командири. 

За първи път в Кърджали литийното шествие бе предвождано от икона с вградена в нея частица от мощите на Св. Йоан Предтеча. Тя бе носена от деца от Неделното училище към Средновековния манастир „Св. Йоан Предтеча“. В шествието се включиха и гайдарчета от Кърджали.

Великият Богоявленски водосвет бе отслужен на брега на близката река Арда. Кръстът, хвърлен от митрополит Николай, успя да хване в съревнование с още 30 младежи 26-годишният рехабилитатор Яков Демянов. Малко след това владиката хвърли отново кръста, този път за децата от Неделното училище към манастир „Св. Йоан Предтеча”, за които отново беше направен специален  басейн с топла вода.

Малчуганите с радост влязоха в басейна и кръста улови 13-годишният Костадин Величков  - най-големият от тримата синове на отец Николай Величков. Множество балони и гълъби полетяха към небето. 

Архипастирят на Пловдивска епархия  поздрави и благослови всички христолюбиви миряни от Кърджали и духовната околия, дошли на почетат  Светото Богоявление Господне.  

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки

Васильовден в Пловдив

На 1 януари Светата Църква празнува Обрезание Господне и прославя паметта на св. Василий Велики. В първия ден на годината Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави архиерейска св. Василиева Литургия в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив.

В съслужение с владиката бяха: Преосвещеният Знеполски епископ Арсений – викарий на митрополита, йеромонах Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел на Пловдивска митрополия, храмовото духовенство, свещеници от града и епархията, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор "Св. ап. Ерм" с диригент протопсалт Георги Радев.

От ранно утро храмът се изпълни с богомолци, които се поздравяваха за началото на 2022 година от Рождението на нашия Спасител и си пожелаваха телесно и духовно здраве.

С цялата си душа християните съучастваха с духовниците в боговдъхновените слова и молитвословия на светата Литургия, съставена от свети Василий Велики, просейки от Бога здраве и благоденствие за себе си и за всички свои близки. Те изповядаха единогласно своята православна вяра в Триединия Бог и сърдечно изрекоха  Господнята молитва.

В края на св. Литургия архипастирят на Пловдивска епархия честити настъпването на Новата година.

„Възлюбени, да използваме времето, дадено ни от Бога, за добри дела и полезни постъпки, като избягваме злото, защото празността е научила на много лоши неща. Да се стремим към съвършенство, да възрастваме в евангелските добродетели, да се усилваме във вярата. Да бъдем предани и послушни чада на Светата православна църква. Да проявяваме предана любов към ближния, да се украсяваме с благочестие. Да се трудим съгласно Господнята повеля. Да даваме своя принос за благото на родината ни и благоденствието на народа ни. Да се молим и да работим за запазване на мира и за добра воля между народите“, каза Негово Високопреосвещенство. 

Владиката отечески благопожела новата 2022 година да бъде благословена за църквата, благополучна за родината ни, мирна за света и благоденствена за всички.

Високопреосвещеният митрополит Николай отслужи молебен за началото на годината с усърдна молитва към Бога да благослови новолетието с мир, здраве, благоденствие, благопреуспяване и душевно спасение за всички.

Владиката прочете и проповед върху живота и трудовете на предивния Божий угодник свети Василий Велики.

С радостни сърца всички заедно изпяха възгласеното от протодякон Илиян Александров многолетствие.

Снимки

Стефановден в Асеновград

На 27 декември Светата Православна Църква чества паметта на първия мъченик, дал живота си за Христа - светия архидякон Стефан. По повод празника Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави архиерейска света Литургия в старинния храм „Св. Георги“ в Асеновград.

С владиката съслужиха: Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита, йеромонах Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел на Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, ставрофорен свещеноиконом Йордан Георгиев - архиерейски наместник на Асеновградска духовна околия, свещ. Димитър Николов – председател на храма, свещеници от Асеновград и Пловдив, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Службата беше украсена с прекрасни песнопения, изпълнени от митрополитския хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

Благочестивите християни от Асеновград се стекоха многолюдно в храма, оставили своите житейски грижи, водени от силната вяра в Бога и от почитта към светия първомъченик и архидякон Стефан.

На богослужението присъстваха и подп. Антон Ангелов - зам.-командир на поделение 24490 - Асеновград, капитан Емил Григоров от същото поделение, общественици, сред които бе и г-н Вакрил Запрянов.

Събралите се миряни с едно сърце и уста изрекоха Символа на вярата и Господнята молитва „Отче наш...”, със смирение и любов отправяха молитви към Всеподателя.

В края на богослужението Високопреосвещеният митрополит Николай се обърна към верния Божий народ с архипастирско слово за светия мъченик Стефан.

„Днес празнуваният свети архидякон Стефан презрял смъртта. Той напълно отхвърлял боязливостта и страха. Вярата и надеждата на Господа му дали сили да се увенчае с мъченически венец“, каза владиката и продължи: „Стефан – името му на гръцки означава „венец“. Това било удивително съвпадение, защото той получил венеца на първомъченик“.

Архипастирят на Пловдивската епархия поздрави и всички миряни, носещи името Стефан.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от дякон Ангел Ангелов. 

Снимки