Молебен в параклис "Св. Лука Кримски" пред ДКЦ 5 "Св. архиеп. Лука" в Пловдив

  На 11 юни, когато светата Църква чества паметта на дивния Божи угодник, светеца-хирург св. Лука архиепископ Симферополски, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи благодарствен молебен в параклис „Св. Лука Кримски“ в двора на ДКЦ 5 „Св. архиеп. Лука“ в район „Тракия“ на Пловдив.

С владиката съслужиха архимандрит Максим – епархийски духовен надзорник, архимандрит Петър – клирик на Пловдивска митрополия, архимандрит Евтимий – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник, протойерей Ангел Ангелов – духовен надзорник, и митрополитският протодякон Илиян Александров.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

Сред присъстващите богомолци на богослужението бяха кметът на район „Тракия“ г-н Георги Гатев, управителят на ДКЦ 5 г-жа Яна Кашилска-Петкова, лекари и медицински сестри от ДКЦ 5 и лечебните заведения в Пловдив.

В края на богослужението митрополит Николай се обърна към всички с вдъхновено слово за подвига на великия лекар, архиепископ и светител Лука Кримски Чудотворец.

Духовният празник завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки

Концерт на деца със специални потребности от РЦПППО – Пловдив "Заедно 20 години"

  На 9 юни в Драматичния театър в Пловдив се проведе концерт „Заедно“ на децата със специални потребности, които се обучават в Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование (РЦПППО).

На спектакъла в Драматичния театър, посветен на 20-годишнината от създаването на регионалния център, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай официален гост бе Белоградчишкият епископ Поликарп – първи викарий на митрополита.

На събитието присъстваха кметът на Пловдив г-н Костадин Димитров, областният управител на Пловдивска област г-н Георги Янев, председателят на фондация „Творци на надежда“ г-н Микеле Санторели, изпълнителният директор на Агенцията за хората с увреждания проф. Георги Йорданов, председателят на Съвета по туризъм инж. Любозар Фратев, директорът на РЦПППО – Пловдив д-р Катя Стоилова, деканът на Педагогическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ проф. Владимира Ангелова, възпитатели, учители и рехабилитатори, родители и ученици.

В продължение на два часа възпитаниците на центъра показаха своите умения в най-различни изкуства – свириха на различни инструменти, танцуваха народни танци, изиграха драматизации и комични сценки, рисуваха и се забавляваха под бурните аплодисменти на публиката.

В края на концерта Белоградчишкият епископ Поликарп поздрави учениците, техните преподаватели и възпитатели. Първият викарий преподаде на всички архипастирския поздрав и светителски благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.

Снимки

Молебен и освещаване на знамето на 27-ми Гвардейски ученически отряд в Пловдив

  На 9 юни с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Белоградчишкият епископ Поликарп – първи викарий на митрополита, отслужи благодарствен молебен и освети знамето на 27-ми Гвардейски ученически отряд от Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“ в Пловдив.

С епископа в съслужение бяха архимандрит Евтимий – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, и митрополитският протодякон Илиян Александров.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

След молебена архиереят се обърна към младите гвардейци с приветствено слово, в което каза, че да носиш униформа е чест, да носиш знаме – отговорност, но най-голямата отговорност е да носиш в сърцето си любов към Бога, уважение към родителите, признателност към учителите и вярност към отечеството, и днес България има нужда не просто от образовани млади хора, а от млади хора с характер, чест и ценности.

Белоградчишкият епископ Поликарп преподаде на всички архипастирския поздрав и светителски благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.

На тържествената церемония присъстваха кметът на Пловдив г-н Костадин Димитров, областният управител на Пловдивска област г-н Георги Янев, зам.-министърът на образованието д-р Таня Панчева, президентският съветник по сигурност и отбрана г-н Илия Милушев, директорът на Математическата гимназия г-жа Веселина Карапеева, председателят на Сдружение „Младежки гвардейски отряди“ д-р Денислава Ангелова, командирът на Националната гвардейска част полк. Петър Киндалов и Гвардейски представителен духов оркестър, районни кметове, държавни и общински служители, учители и ученици от Математическата гимназия и десетки граждани.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки