На 9 юни с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Белоградчишкият епископ Поликарп – първи викарий на митрополита, отслужи благодарствен молебен и освети знамето на 27-ми Гвардейски ученически отряд от Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“ в Пловдив.
С епископа в съслужение бяха архимандрит Евтимий – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, и митрополитският протодякон Илиян Александров.
Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.
След молебена архиереят се обърна към младите гвардейци с приветствено слово, в което каза, че да носиш униформа е чест, да носиш знаме – отговорност, но най-голямата отговорност е да носиш в сърцето си любов към Бога, уважение към родителите, признателност към учителите и вярност към отечеството, и днес България има нужда не просто от образовани млади хора, а от млади хора с характер, чест и ценности.
Белоградчишкият епископ Поликарп преподаде на всички архипастирския поздрав и светителски благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.
На тържествената церемония присъстваха кметът на Пловдив г-н Костадин Димитров, областният управител на Пловдивска област г-н Георги Янев, зам.-министърът на образованието д-р Таня Панчева, президентският съветник по сигурност и отбрана г-н Илия Милушев, директорът на Математическата гимназия г-жа Веселина Карапеева, председателят на Сдружение „Младежки гвардейски отряди“ д-р Денислава Ангелова, командирът на Националната гвардейска част полк. Петър Киндалов и Гвардейски представителен духов оркестър, районни кметове, държавни и общински служители, учители и ученици от Математическата гимназия и десетки граждани.
Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.