Новини

Архиeрейска света Литургия в катедрален храм "Успение Богородично" гр. Пазарджик

В неделния ден на 27 септември в катедрален храм „Успение Богородично” гр. Пазарджик с благословението на Пловдивския митрополит Николай беше отслужена архиерейска света Литургия от Константийския епископ Яков - викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджик. С архиерея съслужиха секретарят на Пазарджишка духовна околия прот. Боян Кочев, енорийският свещеник в катедралата свещ. Спас Дичев и дякон Николай Ангелчов.

Енориашите и гостите на храма с благодарност пристъпваха към чудотворния образ на света Богородица, издигайки сърцата си с вяра и упование към Богоматер – най-бързата застъпница на човешкия род.

По време на причастния беше прочетена проповед върху неделното евангелско четиво.

След отпуста на светата Литургия владиката благодари на Божията Майка за силите, които ни дава, за да вървим по благодатния и спасителен път на вярата, който ще ни отведе до нейния Син и наш Бог – Господ Иисус Христос. Той измоли от Бога да влага в сърцата ни Евангелието, така както го направи със Своите апостоли, та израствайки духовно, благоукрасявайки се според силите си с добри мисли и дела, да достигнем до пълно познание на истината, да възнасяме умовете си в молитва от земното към небесното и един другиго да се подкрепяме, та да достигнем до Царството Божие. „Това Царство всички Божии угодници жадуваха още тук на земята – продължи епископ Яков. – Те положиха душите си, търпяха страдания и лишения, само и само по-бързо да вкусят райското блаженство. Евангелието ни учи, че ако изпълняваме заповедите не с уста, а със сърце и дела, ние още тук, на земята можем да предвкусим това блаженство. По великата Божия милост ние с вас сме вкусили от това блаженство и сме го усетили. Това всеки път ни води в храма, ден след ден издига душата ни към Бога, кара ни да се стремим към Него, да Го търсим и призоваваме. Защото ние имаме знанието колко благ е Господ. И ние сме длъжни да свидетелстваме пред хората, пред онези, водещи живот, който ще ги доведе до осъждане. И то защо ще ги доведе – защото нямат знанието. Затова и Господ изпровожда апостолите по целия свят с думите: „идете и научете“. Като Христови ученици наша отговорност е да научим нашите деца, нашите младежи, хората, които стоят далеч от църквата, да ги научим кое е добро и кое зло, да ги приканим да вкусят и те от духовната радост, та и те да придобият знанието, което ще ги доведе до познанието на истината и ще ги направи свободни. И така заедно да вървим по този благодатен, понякога не много лек, но спасителен път, който ще ни отведе до Бога. Да възлагаме всичко на Бога! И когато нещо идва от Бога, никой човек не може да го разпръсне. А когато действаме по човешки, то никой не може да приеме и усети силата на вярата. Да призоваваме славното Божие име, да вложи Бог в сърцето и устата ни думи, чрез които младежите да ни чуят“.

Накрая епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Пловдивския митрополит Николай.

Празникът завърши с многолетствие.

Снимки

Чин на освещаване на параклис "Св. Ксения Петербургска" и архиерейска света Литургия в манастир "Св. Пантелеймон" край град Смолян

На 20 септември, Неделя след Въздвижение, Високопреосвещеният митрополит Николай освети храм в чест на св. Ксения Петербургска в  манастир „Св. Пантелеймон“ край гр. Смолян и възглави архиерейската св. Литургия. 

В богослужението с владиката съслужиха: Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита, Негово Високопреподобие архимандрит Висарион - архиерейски наместник на Смолянска духовна околия, йеромонах Максим, ик. Деян Стоенчев - духовен надзорник, свещеници от околията и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Сред присъстващите богомолци на богослуженито на област Смолян бяха: г-н Недялко Славов, кметът на община Смолян г-н Николай Мелемов, председателят на Общинския съвет г-жа Венера Аръчкова,  зам.-кметът инж. Марияна Цекова, командирът на 101 алпийски полк полковник Димитър Кацаров, общински съветници и представители на различни институции. 

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор "Св. ап. Ерм" под диригентството на протопсалт Георги Радев. 

Всички присъстващи в един глас изповядаха Символа на нашата вяра и Господнята молитва "Отче наш". 

В края на богослужението в чест на света Блажена Ксения Петербургска митрополит Николай се обърна с архипастирско слово в което изтъкна жертвения страннически подвиг на юродство в света на блажената, чийто живот е ярко свидетелство на жива вяра и любов към Бога и ближния, за които свидетелстват безбройните чудеса на помощ, които тя извършва. След което поднесе нагръден кръст на игуменката на манастира монахиня Анастасия в знак на нейния неуморен труд в монашеския подвиг, и изграждането на светата обител. 

Духовното тържество завърши с многолетствие.

Снимки

Кръстовден на Кръстова гора

В навечерието на празника Кръстовден, на 13 септември, под звуците на празничните камбани, на светата обител, бе посрещнат епархийският архиерей Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай, придружен от двамата викарни епископи Знеполски Арсений и Константийски Яков.
Празничната вечерня с петохлебие и светата Литургия по повод празника възглави Високопреосвещеният митрополит, който извърши чина на въздвижението - изнасяне на Светия Кръст, в който е вградена частицата от Христовия Кръст, както в древност св. Макарий, патриарх Йерусалимски, въздигна кръста на Спасителя и осени всички краища на света в четирите посоки.

Множеството миряни, заедно с певците от митрополитския хор „Св. ап. Ерм”, пееха „Господи помилуй”.

По време на тържественото богослужение хилядите свещи, които вярващите бяха запалили, осветяваха околността. Богомолците участваха с внимание и благоговение в светата богослужба. С едни уста и едно сърце всички заедно изповядаха „Символа на вярата” и казаха Господнята молитва „Отче наш”.
На Празничните богослужения присъства, кметът на община Лъки Валентин Симеонов, кметът на община Пловдив г-н Здравко Димитров, командирът на силите за специални операции генерал- майор Явор Матеев, представители на местната и общинска власт.
В словото си митрополит Николай говори за силата и действието, за животворната сила на светия Кръст Господен, който е пазител на цялата вселена; Кръстът е красотата на Църквата; Кръстът е утвърждение на верните; Кръстът е слава за ангелите и рана за демоните.

Снимки Празнична вечерня

Снимки Архиерейска св. Литургия

Освещаване на манастирските сгради на манастира "Св. Йоан Предтеча" в Кърджали

На 12 септември Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай извърши освещаването на новопостроените сгради на средновековния манастир “Св. Йоан Предтеча" в гр. Кърджали.

С владиката съслужиха: Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита, йеромонах Максим, свещеноик. Деян Стоенчев, свещеници от епархията и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

На тържественото освещаване присъстваха:  премиерът на Р България г-н Бойко Борисов, председателят на Народното събрание г-жа Цвета Караянчева, областният управител на област Кърджали г-н Николай Чанев, кметът на община Пловдив г-н Здравко Димитров, генерал-майор Явор Матеев, командир на Съвместното командване на специалните операции.
Пловдивският митрополит Николай в словото си благодари на министър -председателя като каза:  „През 2011 г. братя и сестри, започнахме да възстановяваме този древен манастирски комплекс, доколкото ни позволяваха нашите сили и с пожертвования на добродетелни наши сънародници. Силите ни не са големи и сигурно строителството щеше да трае десетилетия. Но, през 2015 г. правителството, оглавявано от г-н Борисов отпусна сумата от 800 000 лева, с нея започна истинското мащабно строителство в този манастирски комплекс. През месец декември 2019 г., отново правителството, оглавявано от г-н Борисов отпусна допълнителни близо един милион лева за продължаване на строителството до етапа, в който го виждаме сега. Това, което виждаме днес, го дължим на подкрепата на държавата. Ако то ни харесва, то е благодарение на това, че държавата е помогнала да се изгради нещо добро, полезно и красиво. Истината е тази, че без подкрепата на правителството нямаше да се справим. Затова, скъпи господин Борисов, благодаря Ви от името на клира на Пловдивската епархия, и специално от името на свещенослужителите ни в Кърджали и неговите граждани – православни християни. Няма да кажа нищо повече, защото всяка излишна дума ще обезцени мащаба на стореното. Сигурен съм, че няма човек, който да не разбира колко голямо и значимо е извършеното тук дело и именно тази значимост на делото ни налага смирение.”

Снимки

Архиерейска света Литургия по повод храмовия празник на църква „Рождество Богородично“ с. Гелеменово

„Иоаким и Анна от срама на безчадието и Адам и Ева от тлението на смъртта се освободиха, Пречиста, в твоето свято рождение. Това твоите люде, избавили се от вината на прегрешенията, празнуват, като ти викат: неплопдната ражда Богородицата и питателницата на нашия живот“ /Кондак, глас 4/

На 8-и септември Църквата възпява Владичицата на света – Пресвета Богородица, отбелязвайки деня на нейното свято Рождество. На този ден своя храмов празник отбеляза храмът в село Гелеменово, посветен на това дивно събитие в човешката история.

По този повод с благословението на Пловдивския митрополит Николай, Константийският епископ Яков - викарий на митрополита и архиерейски наместник на град Пазарджик отслужи архиерейска света Литургия в храма на селото. В съслужение с него бяха прот. Боян Кочев - секретар на Пазарджишка духовна околия и дякон Николай Ангелчов. Молитвено участие в службата взеха председателят на храма прот. Заприн Филипов и монах Дамян - брат на Баткунския манастир ''Св. ап. Петър и Павел“ с. Паталеница, който отпя литургийните песнопения.

Преди началото на литургията епископ Яков отслужи последованието на петохлебието за здравето и благопреуспяването на жителите на село Гелеменово.

Енориашите и гостите на храма с едно сърце и едни уста изповядаха Символа на нашата вяра и каза Господнята молитва „Отче наш...“. На службата присъства и кметът на селото г-жа Светлана Андреева.

По време на причастния беше прочетена проповед върху събитията, съпътстващи раждането на Приснодевата.

В края на службата епископ Яков честити храмовия празник на председателя и енориашите на храма. Той каза: „Днес се събрахме в Божия дом, посветен на Божията Майка, за да принесем на нея и нейния Син своята жертва – дух съкрушен и сърце смирено. Дано Господ не презре и днешната ни молитва, да пази децата и домовете ни, защото днес е денят, в който се ражда Светата Майка Богородица – нашата небесна Майка, най-голямата Застъпница, Молитвеница, Ходатайка за всички нас. Днес се ражда благоприятната утроба, която трябва да вмести в себе си невместимия Бог. Днес и земната, и небесната Църква слави онази, която с добротата си, със смирението си, с безграничната си любов сведе смирено глава пред Бога и каза: „Ето, аз съм Твоята рабиня!“. Днес се ражда нашата твърда надежда, жената, която прие всекиго от нас под своя небесен покров, онази, която непрестанно предстои пред лицето на Бога и се моли за всички нас. Чухме, как нейните родители били изправени пред охулвания, осъждания, обиди, оскърбления. Но те не се предали на отчаяние и униние, не предали и Бога, а търпеливо и с пълна вяра понесли всичко. Така светите богоотци се подготвили в утробата на света Анна да се вмести тази, която ще се покаже благоприятна да роди Бога.

Господ показал на човеците, че колкото и страдания и мъки, колкото изпитания да имаме на земята, то Той няма да ни изостави. Гледайки живота на светите прародители Йоаким и Анна, на Света Богородица, ние виждаме, че трябва да изпълваме сърцата си с любов. Трябва да ги очистваме от омразата, от злобата, от алчността, да възпираме устата ни да не осъжда ближните, да не празнослови, да не клюкарства. Виждаме какъв плод дават тишината и молитвеното мълчание, в които премина животът на Света Богородица, подготвяйки се да приеме в утробата си Бога. И ако изпълним това, ние ще бъдем истински Христови воини. Тогава ще се изпълни евангелието, което казва, че който прослави Бога, сам ще бъде прославен от Него. И когато сторим това, то при Второто Свое пришествие, Христос ще прослави нашата душа“.

Накрая владиката преподаде на присъстващите архипастирския благослов на Пловдивския митрополит Николай и благопожела по молитвите на Света Богородица Божието благословение да пребъде с вярващите и техните домове, Господ преизобилно да излее своята благодат над селото и над всеки град и село, да ни предпазва от всяко зло, да ни дава ум и разум, щото да можем да вървим по благодатния и спасителен път, който ще ни отведе до Него.

Председателят на храма отец Заприн изказа своята и на своето паство благодарност и синовна признателност за грижите, които епископ Яков полага за доброто на Христовото стадо.

Тържеството завърши с многолетствие.

Снимки