Новини

Смоленският епископ Висарион отбеляза своя 50-годишен юбилей

На 6 юли се изпълниха 50 години от рождението на Смоленския епископ Висарион -  викарий на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.  По този повод епископът възглави архиерейска света Литургия в храм „Св. Висарион Смоленски“ в Смолян.

За да уважат юбиляра и да участват в радостта на празника, дойдоха Доростолският митрополит Яков, Знеполският епископ Арсений, свещеници и гости.  

С епископ Висарион съслужиха архиерейските наместници и свещениците от Смолянската духовна околия.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев. 

Да уважат празника на Негово Преосвещенство бяха  командирът на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) ген.-майор Явор Матеев, областният управител на Смолянска област г-н Стефан Сабрутев, кметът на Смолян г-н Николай Мелемов, кметове на населени места и общественици.

Доростолският митрополит Яков прочете поздравителен адрес от Негово Светейшество Български патриарх и Софийски митрополит Неофит, в който се казва: „Благопожелаваме ви от Бога благословение, мирни, крепки и духовни години, които да бъдат изпълнени с плодовете на Светия Дух. Господ Бог да Ви управлява, та да продължите и надминете благословените годишнини на човешките ни земни дни, нараствайки от сила в сила“.

От свое име митрополит Яков поднесе на рожденика омофор и епитрахил. 

Знеполският Арсений прочете поздравителния адрес от Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай към юбиляра. 

 От името на Пловдивския митрополит Николай, Епархийския съвет и архиерейските наместници Знеполският епископ Арсений подари на юбиляра комплект кръст панагия за молитвен спомен.

Ген.-майор Явор Матеев заяви в поздравлението си: „Нека Бог Ви обдари с душевен мир, крепко здраве и благословено дълголетие, за да служите все така безкористно и ревностно на Светата ни църква и Пловдивската света митрополия“. Генералът удостои епископ Висарион с Почетния знак на Съвместното командване на специалните операции.

В отговор Смоленският епископ Висарион благодари на всички свои гости за уважението и честта, която са му оказали с присъствието си като изрази сърдечна благодарност към архипастира на Пловдивската епархия. 

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

На многая лета, владико!

Снимки:

Скръбна вест

monahinia irinaВчера на 4 юли на преклонна възраст се упокои в Господа монахиня Ирина (Ирина Атанасова Георгиева) от манастир “Св. Георги” в село Белащица.

Опелото с благословлението на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай ще извърши Знеполският епископ Арсений на 5 юли от 15 часа в манастирския храм.

Бог да я прости!

Празник на Пловдивския гарнизон

На 4 юли с благословлението на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай, викарният епископ Арсений отслужи заупокойна молитва пред паметника на Гюро Михайлов и неговите храбри другари на площад „Централен” в Пловдив за упокоение във вечноста на всички доблестни български воини, загинали в изпълнение на воинския си дълг. 

Заупокойната молитва се състоя по време на тържествената церемония, с която бе отбелязан на 4 юли военният празник на Пловдивския гарнизон.

Тържеството започна с полагане на военна клетва от 40 военнослужещи от Съвместното командване на специалните операции (СКСО).

На празника присъстваха:  командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев,  заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев, кметът на Пловдив Здравко Димитров, председателят на Общинския съвет Александър Държиков, заместник-командващият Съвместното командване на силите генерал-майор Иван Лалов, ректорът на Медицинския университет проф. д-р Мариана Мурджева, ректорът на Аграрния университет проф. Христина Янчева, председателят на Военен съд – Пловдив полковник Асен Шопов, доц. д-р Атанас Начев от Технически университет-Пловдив, командири и началници на военни формирования, офицери и сержанти от запаса и резерва, кметове на общини, представители на местната власт и стопански ръководители.

Знеполският епископ Арсений преподаде архипастирски поздрав от името на Виксокопреосвещения Пловдивски митрополит Николай и пожела на военнослужещите Божието благословление, живот в мир, в разбирателство и в доброта.

„Събрали сме се да почетем паметта на загиналите български воини, да възхвалим техния героизъм, да преклоним челата си пред жертвеността им. Пред тези, които бяха безстрашни в изпитанията, бяха непоколебими пред трудностите, които бяха безстрашни пред смъртта“, каза владиката. 

Епископ Арсений призова положилите клетва военнослужещи да подражават на плама, героизма и себежертвата на падналите за отечеството воини, за да изпълнят достойно клетвата, която са дали пред Бога и пред Майка България.  

Тържественото честване на бойния празник на Пловдивския гарнизон завърши с поднасяне на венци и цветя и Химна на Република България, тържествено изпят от всички военнослужещи, участващи в празника.

Снимки:

Освещаване на храм "Св. вмчк Георги" в село Загражден

На 4 юли, 2-ра Неделя след Петдесетница - на Всички български светии, с благословлението на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай, викарният епископ Арсений освети новопостроения храм "Св. вмчк Георги" в село Загражден, община Баните заедно със Смоленския епископ Висарион, иконом Запрян Шиков - секретар на Архиерейското наместничество в Смолян, и митрополитския протодякон Илиян Александров.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев. 

На освещаването бяха  кметът на Община Баните г-н Павлин Белчев, кметският наместник на село Загражден г-жа Венета Хитова, заместник-министърът на земеделието, храните и горите г-н Георги Събев, областният управител на Смолянска област  г-н Стефан Сабрутев, кметът на Община Пловдив г-н Здравко Димитров, зам.-командирът на 101-ви Алпийски подполковник Стефан Събински, г-н Тодор Батков - ктитор на храма, кметове, общински съветници и представители на различни институции.

Още от сутринта стотици жители на околните села и градове се събраха за първото богослужение в храма и да съучастват в радостта на празника.

В края на богослужението Знеполският епископ преподаде архипастирския благослов от името на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай. Негово преосвещенство се обърна с вдъхновено слово за огромното значение на храма като Дом Божий в живота на всеки един човек. И благодари на дарителите и спомоществувателите, на всички, които са подпомогнали това богоугодно дело.

„Днес, вие жителите, на село Загражден, изживявате духовни трепети, мислено се прекланяте пред историческото минало на вашето село, разказвате за славното му величие и се радвате с духовен трепет, че от днес ще имате Дом Божий, храм на Бога Всевишний, сега и вовеки“, каза владиката. 

Г-н Стоян Марчев от църковното настоятелство на храм „Св. вмчк Георги“ и основен инициатор по изграждането на храма, благодари на всички, които са помогнали за строежа на храм. Г-н Марчев каза: „Ние днес правим още една крачка към нашите християнски ценности. Тук преди 300 години за последен път се е чул камбанен звън. И сега можем отново да се радваме на звука на камбаната, който ще приканва всички християни към богослуженията. С надеждата, че тук ще се случват чудеса, Господ Бог ще чува нашите молитви и ще ни предпазва от всяко зло, което е надвиснало над нас“.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров. Епископ Арсений поръси присъстващите със светена вода. 

Снимки:

Празник на Свв. Козма и Дамян Римски в Кукленския манастир

На 1 юли светата Църква почита паметта на светите братя безсребърници и чудотворци Козма и Дамян Римски.

В навечерието на празника на 30 юни, с благословлението на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай, викарният епископ Арсений възглави Празничната вечерня с петохлебие в Кукленския манастир, носещ тяхното име. На следващата сутрин Негово Преосвещенство възглави и светата божествена Литургия.

С архиерея съслужиха: йеромонах Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, иконом Деян Стоенчев, епархийски духовен надзорник, прот. Георги Димитров, ефимерий на манастира, свещеници от епархията, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. 

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев. 

Още от сутринта честни поклонници от всички краища на страната изпълниха Кукленската света обител, за да се поклонят пред частицата от светите им мощи, които се покоят в манастирския храм. Присъстваха и кметицата на Куклен г-жа Мария Белчева, както и председателят на Общинския съвет г-жа Елена Филева. 

Владиката произнесе проповед, посветена на Козма и Дамян – целители на човешките недъзи, на душевните и телесни болести. 

„Смирено, скромно, благоразумно ние се лекуваме със средствата на медицината, но упованието за душевно и телесно здраве възлагаме на нашия Творец и Спасител“ – каза Негово Преосвещенство.

След края на св. Литургия по стара традиция всички присъстващи се отправиха към лековитото аязмо в тържествено литийно шествие, предвождано от чудотворната икона на Свв. Козма и Дамян. Пред образите на светите безсребреници и чудотворци епископ Арсений отслужи водосвет и поръси присъстващите със светена вода. 

Викарният епископ преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай, честити празника на богомолния народ и го благослови по време на многолетствието, провъзгласено от протодякон Илиян Александров.

Снимки от Празничната вечерня

Снимки от светата архиерейска Литургия